Sunday, 15 April 2012

Rancangan Harian Bahasa Malaysia



ii. Menyediakan Pelan Perancangan ( RPH )

M/Pelajaran:  Bahasa Malaysia
Tarikh/ Hari :   19 Mac 2012 ( ISNIN )                                                                     
 Masa            :    9.15 – 9.45
Kelas           :  5 Excellence                                                                                                              
 Bil. Pelajar   :   30 
Tajuk           : Berkelah                     
FU               : 5.1 Aras 2 (i)- Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberi penekanan pada
                                              intonasi berdasarkan tanda baca.
FS                : 8.1 Aras 1 (i)- Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat.                                                                           
Objektif       : Pada akhir pelajaran murid-murid dapat melakonkan dialog dan menyenaraikan
                      kata nama am dan  kata nama khas.
Pengetahuan Sedia Ada              
                     : Murid-murid pernah menggunakan kata nama di dalam ayat.                      
Sistem Bahasa: Tatabahasa – kata nama am dan kata nama khas
Pengisian Kurikulum :Nilai - Hormat-menghormati, bekerjasama, menghargai
                                       KBT –KP : Verbal Linguistik , BCB
BBM                            : Kad gambarpetikan dialog, lembaran kerja


Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
( 5 Minit )
Menunjukkan gambar-gambar tempat perkelahan.
Bersoal jawab.
Menceritakan pengalaman tempat perkelahan yang pernah dilawati.

Perkembangan
Langkah 1
( 9 minit )






Langkah 2
(6 minit )





Langkah 3
(5 minit )





Guru menggagihkan kumpulan dan meminta murid melakonkan.




Mengkelaskan kata nama am dan nama khas




Menentukan kata nama am dan nama khas


1.Mengedar petikan kepada semua murid.
2.Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Bersoal jawab

Meminta murid melengkapkan jadual kata nama am dan nama khas


Membimbing murid-murid menentukan kata nama am dan nama khas.
1.Murid-murid membaca dengan senyap secara insentif dan melakonkan dialog.


2. Menjawab secara lisan.
1.Dalam kumpulan murid-murid berbincang dan menentukan kata nama am dan nama khas.

Ketua kumpulan membentang jadual yang telah dilengkapkan.



Penutup
( 5 minit )
Guru membuat rumusan dan menyatakan penggunaan nam am dan nama khas
Membuat rumusan penggunaan huruf besar dan huruf kecil bagi kata nama khas dan nama am.
Murid-murid menyenaraikan semula kata nama am dan nama khas.




Terima kasih kerana sudi membaca.Silalah komen.! Follow sekali!

0 Tekan Sini Untuk Komen:

Post a Comment

Assalamualaikum.
Sila komen di kotak yg disediakan
untuk postkan komen anda.
terima kasih